Julie Kiley

Julie Kiley

District 1

Julie Kiley

Secretary/Treasurer

Represents Beaver, Des Moines, Sugar Grove, Grant, east half of Spring Valley and sections 1-3 and 10-12 of Washington Township in Dallas County. 

Jim Mazour

image not available

District 2

Jim Mazour

Represents Linn, Union, south third of Lincoln and south third plus sections 13-15 and 22-24 of Washington Township in Dallas County.  Southeast corner with sections 1-2 of Jackson and sections 11-14 and 23-24 of Penn Township in Guthrie County.

Ron Bristle

Ron Bristle

District 3

Ron Bristle

Represents east Lake Panorama excluding the 5200s on Panorama Point and Panorama Terrace, all 5300s and 5400s in Cass Township in Guthrie County. 

 

Bob Batschelet

Bob Batschelet

District 4

Bob Batschelet

Assistant Secretary/Treasurer

Represents West Lake Panorama in Victory 80-31 in Guthrie County. 

Don Schwartz

Don Schwartz

District 5

Don Schwartz

Represents Dallas, west one-half of Spring Valley, north two-thirds of Lincoln, and sections 4-9 and 16-21 of Washington Townships in Dallas County. Dodge Richland, east two-thirds of Highland, north two-thirds of Cass Townships in Guthrie County. Greenbriar and Washington Townships in Greene County.

Steve Bireline

Steve Bireline

District 6

Steve Bireline

President

Represents Baker, Thompson, Stuart, east one-sixth of Bear Grove, south one tier of Valley, south one tier of Jackson excluding southeast corner with sections 1-2, east one-half of Grant, south six tiers of Beaver, and sections 7-10, 15-22, 25-27 and 34-36 of Pen Townships in Guthrie County.

Jason Fett

Jason Fett

District 7

Jason Fett

Represents Cameron, Viola, Leroy, Melville, north one-half of Hamlin, north one-half of Greeley Townships in Audubon County.  Orange, Union, Seeley, west one-third of Highland, and sections 2-11 of Bear Grove Townships in Guthrie County. 

Joni Rees

Joni Rees

District 8

Joni Rees

Vice President

Represents Victory, excluding West Lake Panorama, south seven tiers of Cass excluding East Lake Panorama except the 5200s on Panorama Point and Panorama Terrace, all 5300s and 5400s, north six tiers of Valley, north four tiers of Jackson, and north one tier of Beaver Townships in Guthrie County.

Andrew Van Aernam

Andrew Van Aernam

District 9

Andrew Van Aernam

Represents Summit Township in Adair County, Exira, Audubon, south one-half of Hamlin, south one-half of Greeley Townships in Audubon County.  Benton and Grant Townships in Cass County. Sections 14-23 and 26-35 of Bear Grove, west one-half of Grant Townships in Guthrie County.

Guthrie County REC is governed by a nine member board of directors.

  • Directors are elected by the membership each year at the Annual Meeting held in January. 

  • Directors are cooperative members and reside within the district they represent.

  • The board meets monthly to set policies and review the operations of the cooperative.

  • Directors serve staggered three-year terms, with three of the nine districts electing directors at the Annual Meeting on a rotating basis. 

 

The map below represents each board director's district. 

Guthrie-District-map-revised.png